Nezavisni informativni portal od naroda za narod Subota 21.06.2025.
Narod.ba
Narod.ba
  • Narod.ba
  • (current)
  • POLITIKA
  • BIZNIS
  • LIFESTYLE
    • NAJNOVIJE
    • HRANA I ZDRAVLJE
    • LJUBAV I SEKS
    • MODA I LJEPOTA
    • OBITELJ I DOM
  • DIGITAL
  • SPORT
    • NAJNOVIJE
    • NOGOMET
    • KOŠARKA
    • ODBOJKA
    • RUKOMET
    • OSTALO
  • DIJASPORA
  • ZANIMLJIVOSTI
  • OTKRIJ BIH

Veza između Donalda Trumpa, Amerike, Republikanske stranke iz 1921. godine, te pojave nacizma u Europi

pogled sa američke verande 19. Novembra 2024.
0
Piše: Mesud Čevra Veza između Donalda Trumpa, Amerike, Republikanske stranke iz 1921. godine, te pojave nacizma u Europi, može se sagledati kroz nekoliko ključnih političkih i društvenih faktora koji su se razvijali u 20. stoljeću. Godine 1921. Republikanska stranka je preuzela vlast u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je predsjednik Woodrow Wilson završio svoj mandat. […]

Piše: Mesud Čevra

Veza između Donalda Trumpa, Amerike, Republikanske stranke iz 1921. godine, te pojave nacizma u Europi, može se sagledati kroz nekoliko ključnih političkih i društvenih faktora koji su se razvijali u 20. stoljeću. Godine 1921. Republikanska stranka je preuzela vlast u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je predsjednik Woodrow Wilson završio svoj mandat. Wilson, koji je bio predsjednik od 1913. do 1921. godine, bio je iz Partije demokrata i prepoznat je po svojim progresivnim stavovima i angažmanu u stvaranju Lige naroda nakon Prvog svjetskog rata.

Međutim, Wilsonova administracija se suočila s velikim problemima u poslijeratnom periodu, uključujući ekonomske poteškoće, inflaciju i nezadovoljstvo velikog dijela američke javnosti, što je u konačnici doprinelo pobjedi republikanca Warrena G. Hardinga na predsjedničkim izborima 1920. godine.

Nakon preuzimanja vlasti od strane republikanaca, američka politika se okrenula ka konzervativnijem pristupu, s naglaskom na izolacionizam, smanjenje poreza i povratak “normalnosti” nakon Prvog svjetskog rata. Harding, Coolidge i Hoover, svi predsjednici tog razdoblja, favorizirali su slobodno tržište i manje intervencije vlade u ekonomiju, što je dovelo do perioda velikog ekonomsko rasta, ali i kasnijih problema koji su kulminirali Velikom depresijom.

U Europi, u isto vrijeme, razdoblje nakon Prvog svjetskog rata bilo je obilježeno političkom nestabilnošću, ekonomskom krizom i velikim društvenim promjenama, što je stvorilo plodno tlo za ekstremne političke ideologije, uključujući nacizam. Nacistička stranka pod vodstvom Adolfa Hitlera stekla je sve veću popularnost u Njemačkoj, koja je bila pogođena ekonomskom depresijom i težim uvjetima postratnog društva. Iako politički kontekst u Sjedinjenim Američkim Državama u 1920-ima i Europi nije direktno povezan, postoji nekoliko zajedničkih faktora: ekonomske poteškoće, strah od radikalnih promjena, populističke stranke koje su obećavale “povratak na veličinu” i nacionalnu obnovu.

U Americi, iako nije bilo nacističkih tendencija, politički establišment bio je u velikoj mjeri usmjeren na borbu protiv socijalizma i komunističkih ideja koje su se širile nakon Oktobarske revolucije. Trump, iako djeluje u potpuno različitom vremenskom kontekstu, dijeli slične populističke pristupe i retoriku s nekim aspektima iz prošlih političkih razdoblja, uključujući i 1920-e. Njegova politika “America First” i pozivanje na američku iznimnost mogu se smatrati modernom verzijom ideja koje su se pojavile u ranim 20. stoljećima. Također, Trump je koristio retoriku koja se povezuje s antiestablišmentskim osjećajem, nacionalizmom i autoritarnim tonovima, što ima sličnosti s nekim idejama koje su bile prisutne u Europi u vrijeme uspona nacizma.

Zaključno, iako ne postoji izravna, konkretna politička veza između Republike iz 1921. i pojave nacizma u Europi, postoji šira veza kroz političke i ekonomske sile koje su oblikovale svjetsku povijest tog razdoblja. Sličnosti u političkim retorikama i stavovima prema nacionalizmu, autoritarizmu i ekonomskim krizama mogu se povući kroz određene paralele u kasnijim desetljećima, uključujući eru Trumpa.

0 SORTIRAJ KOMENTARE

Komentari

NAPOMENA - Portal narod.ba zadržava pravo da obriše neprimjerene komentare bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije portala narod.ba.
NEWSLETTER
Obećavamo da nećemo otkrivati vašu email adresu i možete se odjaviti bilo kada!

Iz iste kategorije

pogled sa američke verande

DENACIFIKACIJA JE POČELA: Nacional-socijalizam na prostoru bivše Juge je okorjeli od nacizma!

href="http://www.narod.ba/pogled-sa-americke-verande/denacifikacija-je-pocela-nacional-socijalizam-na-prostoru-bivse-juge-je-okorjeli-od-nacizma">
24. Aprila 2025.
pogled sa američke verande

DENACIFIKACIJA JE POČELA: Nacional-socijalizam na prostoru bivše Juge je okorjeli od nacizma!

Piše: Omer Čevra U nekoliko kolumni pokušao sam objasniti šta se sve desilo devedesetih godina — kako smo, iako smo do jučer živjeli kao braća, odjednom pomahnitali, postali mrzitelji svega drugog i drugačijeg, postali sve, samo ne ljudi. Obično se danas pojavljuju razni analitičari, koji su u službi tih i takvih politika već tridesetak godina. […]

0 0
pogled sa američke verande

NACISTI NE MIRUJU: Dodik je poništio Ustav, izvršio udar na ustavnu strukturu BiH i praktično uspostavio nezavisnost RS-a!

href="http://www.narod.ba/pogled-sa-americke-verande/nacisti-ne-miruju-dodik-je-ponistio-ustav-izvrsio-udar-na-ustavnu-strukturu-bih-i-prakticno-uspostavio-nezavisnost-rs-a">
5. Marta 2025.
pogled sa američke verande

NACISTI NE MIRUJU: Dodik je poništio Ustav, izvršio udar na ustavnu strukturu BiH i praktično uspostavio nezavisnost RS-a!

PIŠE: MESUD ČEVRA   Već godinu dana bh. javnost se nalazi u šizofreniji. Moglo bi se reći da je BiH u izuzetnoj situaciji već 30 godina. Koalicije na vlasti – SDA, HDZ i SNSD – desetljećima pljačkaju zemlju, a paralelno uspostavljaju jaku diktaturu koristeći nacionalističke i manipulativne metode. Sve to dešava se u uvjetima koje […]

5 0
pogled sa američke verande

Tefter hefte i plač za Jugom

href="http://www.narod.ba/pogled-sa-americke-verande/tefter-hefte-i-plac-za-jugom">
24. Februara 2025.
pogled sa američke verande

Tefter hefte i plač za Jugom

  Piše: Mesud Čevra Tuzla je zaista u posljednjem ratu u BiH bila veoma jaka. Tamo je SDP bio na vlasti, a Selim Bešlagić nije dozvolio bilo kakve unutrašnje sukobe, već se odmah stavio u odbranu nezavisne i demokratske Bosne i Hercegovine. Međutim, Tuzla je i najjači zaštitnik kumrovačkog narativa u javnom mnijenju. Jedan od […]

4 0
Podijeli ovaj članak! Podijeli ovaj članak!

Narod.ba je nezavisni online portal s ciljem pravovremenog i objektivnog informiranja javnosti o događanjima iz BiH, regije i svijeta.

Prijavi se na naš newsletter

Obećavamo da nećemo otkrivati vašu email adresu. Možete se odjaviti putem maila u bilo kom trenutku

  • Kontakt
  • Marketing
  • Impressum

© 2025 Narod.ba - Sva prava zadržana

[ajax_register]

Create Account



[ajax_login]

Log In Your Account



Lajkujte narod.ba