Ariana Piknjač – mlada muzičarka koja ruši predrasude o klasičnoj muzici
Ariana Piknjač ima 22 godine i rođena je u Sydneyju u Australiji, gdje je živjela 14 godina. Klavir je počela svirati sa samo 3 godine, a flautu u srednjoj školi. Ariana radi razne projekte na svjetskom nivou, te samim time je dokaz da klasična muzika ima perspektivu i u našoj državi. Ariana je mlada djevojka koja […]

Ariana Piknjač ima 22 godine i rođena je u Sydneyju u Australiji, gdje je živjela 14 godina. Klavir je počela svirati sa samo 3 godine, a flautu u srednjoj školi. Ariana radi razne projekte na svjetskom nivou, te samim time je dokaz da klasična muzika ima perspektivu i u našoj državi. Ariana je mlada djevojka koja ruši granice i dokazuje uspjeh kroz požrtvovanost i ljubav prema sviranju. Pogledajte šta se sve može postići kada radite ono što volite, čak i kada nije toliko popularno ili bi neki rekli i neperspektivno, posebno u BiH.
Kako si zavoljela flautu?
Kao muzičar općeg smjera imala sam za predmet “Drugi instrument-flauta” kod prof. Ane Pokrklić i jednostavno sam se zaljubila u prekrasni zvuk tog instrumenta, a zatim sam upisala uporedo još jedan smjer- Solo flautu. Trenutno studiram na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, dva smjera uporedo; četvrta sam godina na Odsjeku za muzičku teoriju i pedagogiju, a druga godina Flaute u klasi prof. Sakiba Lačevića.
Imaš mnogo iskustva iza sebe i objavile su te i svjetski poznate muzičke organizacije?
Pored obaveza na fakultetu, sviram honorarno u Filharmoniji i to mi predstavlja jedno predivno i značajno iskustvo za moju karijeru i budućnost. Također, radim u školi Mali Mozart, gdje predajem flautu, klavir i solfeggio djeci svih uzrasta. Zaista uživam u ulozi pedagoga, jednostavno me to ispunjava, kao i sviranje. Velika mi je čast biti dio tima profesora na najvećoj svjetskoj online platformi za učenje sviranje instrumenata – PlayWithAPro.
Ariana, mnogo si aktivna i popularna na svjetskoj sceni, Classic FM je objavio tvoj projekat, možeš li nam reći nešto više o tome? Kako su ti društvene mreže pomogle u tome?
Veoma sam aktivna na društvenim mrežama: na svom Instagram profilu (@arianaflute) imam preko 10,000 pratitelja i upravo sam preko Instagrama upoznala mnoštvo muzičara, s kojima sam radila i radim kolaboracije preko Acapella App. Moj posljednji video je ustvari kolaboracija sa ukupno devet muzičara iz različitih krajeva svijeta gdje u isto vrijeme sviramo početak Mozartove uvertire iz opere Figarova ženidba.
Kontaktirala sam muzičare preko Instagrama, zatim sam napravila Facebook grupni chat gdje smo slali linkove snimaka. Snimanje raznih kolaboracija me ispunjava i čini sretnom, jer muziciram sa fenomenalnim muzičarima koji se nalaze na drugim krajevima svijeta. Smatram da ima bezbroj pozitivnih strana društvenih mreža i općenito razvoja tehnologije, naravno, samo ih treba znati pravilno koristiti.
Velika mi je čast što me stranica Classic FM na Facebooku, (na stranici svojoj imaju preko 1,1mil. lajkova) objavila osam puta. Veoma sam im zahvalna na tome i to mi je definitvno otvorilo mnoga vrata i upoznala sam mnogo muzičara zbog toga. Video ima 2,3 miliona pregleda!
Šta je projekat “Global Orchestra”?
Projekt Global Orchestra (Globalni orkestar), sastoji se od tima iz cijelog svijeta, među kojima su:
@veronisab, Oboe (Copenhagen), @laura_clarinetist, Clarinet (Melbourne), @justanotherbassoonist, Bassoon (New York City), @estherabrami, 1st Violin (London, UK), @rachelviolin, 2nd Violin (New Bern) @nikolaciric, French Horn (Novi Sad), @thatviolakid, Viola (New York City), @kkubota8, Cello (New York City).
Tehnologija je došla tako daleko da pruža muzičarima diljem svijeta priliku da sviraju i rade zajedno bez obzira na to gdje se nalaze. Ideju “orkestriranja”, internacionalnog orkestra, sam dobila prošlo ljeto dok sam se sa porodicom vozila u Hrvatsku i pored svog već zauzetog vremena sam jednostavno morala da ostvarim ovu ideju u koju sam zaljubljena. Iako mi je trebalo vremena i dosta truda da ovo ostvarim, konačno sam uspjela u tome i radi toga sam presretna.
Muzika uistinu povezuje i govori univerzalnim jezikom – kazala je Ariana.
Razgovarala: Rialda Spahić
Društveni smo, lajkujte narod.ba na Facebooku OVDJE
Drugačiji ste od ostalih? Vaš hobi je neobičan i interesantan? Pišite nam na redakcija@narod.ba i predstavite svoj talent cijeloj Bosni i Hercegovini, nebitno imate li 7 ili 77 godina!
Moglo bi vas zanimati: PREDSTAVLJAMO: Dalibor Đumić, mladi i talentirani bh. inovator
Komentari