PREDSTAVLJAMO: Dalibor Đumić, mladi i talentirani bh. inovator
Dalibor Đumić je široj javnosti poznat kao bh. čudo od mladića koji je osmislio rukavice koje same sviraju klavir i invalidska kolica koja se pokreću mislima. Ovaj nevjerovatno talentirani mladi čovjek ima 22 godine i završna je godina studija Inžinjeringa elektrotehnike i elektronike na Internacionalnom Burch univerzitetu u Sarajevu. Dobitnik je nagrade Japodski konjanik za […]

Dalibor Đumić je široj javnosti poznat kao bh. čudo od mladića koji je osmislio rukavice koje same sviraju klavir i invalidska kolica koja se pokreću mislima.
Ovaj nevjerovatno talentirani mladi čovjek ima 22 godine i završna je godina studija Inžinjeringa elektrotehnike i elektronike na Internacionalnom Burch univerzitetu u Sarajevu.
Dobitnik je nagrade Japodski konjanik za izuzetna ostvarenja i postignute rezultate na unaprjeđenju razvoja i afirmaciji pronalazaštva i inovatorstva u oblasti elektrotehnike i elektronike, ostvarene značajne uspjehe na domaćim i međunarodnim takmičenjima inovatora, te promociji ugleda grada Bihaća i Unsko-sanskog kantona u zemlji i inozemstvu.
-U četvrtom razredu srednje škole sam se po prvi put susreo sa tzv. open source hardware tehnologijom, koja omogućava hobistima da doista naprave sve što požele, od robotića, kućnih meteroloških stanica, pa sve do pametnih kućnih sistema (kontrola rasvjete putem mobilne aplikacije itd..).
Tada sam napravio svoj prvi projekat u životu, a to je pametni alarmni sistem koji se nadzire putem web stranice kojoj je moguće pristupiti pomoću bilo kojeg uređaja koji ima pristup internetu. Taj projekat je omogućavao korisnicima kontroliranje rasvjete, praćenje temperature i vlažnosti zraka u sobama, te nadziranje sobe putem obične web kamere. Nakon što sam vidio širok spektar mogućnosti ove tehnologije, shvatio sam da je ovo definitivno moj poziv kojem se trebam odazvati, pa sam se tome još više posvetio na studiju, kaže Dalibor o svojim počecima.
Često je, kaže, dugo ostajao u Inovacijskom centru i isprobavao različite elektroničke komponente, vježbao programiranje i pravio male projekte. Znalo se dešavati da noći provede na fakultetu zbog velike želje za sticanjem neprocjenjivog znanja. Naime, znao je da ako za vrijeme studija pokupi što više znanja da će mu biti dosta lakše u budućnosti.
Iskustvo je prikupljao i na studentskim praksama poput prakse u Authority Partners kompaniji gdje je sa svojim timom razvijao pametni sistem za brigu o bebama, a od velike koristi su mu također bila učešća na mnogobrojnim hackathonima.
Dalibor se prijavio na hackathon svjetskog nivoa „EMECS-thon 2016 sa svojim timom i predstavio robot vodiča za slijepe osobe koji izbjegava prepreke i o tome obavještava slijepu osobu. Tim projektom su osvojili nagradu za najbolju tehničku implementaciju. Predstavnik Microsofta ga je uočio, a nakon što ga je njegov univerzitetski profesor i preporučio postao je Microsoft Student Partner.
Osim toga, Dalibor je radio razllčite eksperimente sa elektronikom, zahvaljujućima kojima je usvajao mnogo bolje razumijevanje funkcionisanja svijeta elektronike.
-U zadnjih godinu dana sam radio nekoliko projekata vezanih za oblast bioinžinjeringa, a to su invalidska kolica kontrolirana mozgom, invalidska kolica kontrolirana treptajem oka, robotska šaka kontrolirana mozgom i još nekoliko projekata sličnog tipa, kaže Dalibor.
Danas radi za jednu privatnu austrijsku firmu koja ima svoje „Escape Rooms“, ali i za jednu dansku kompaniju, gdje radi projekte prvenstveno za dansko tržište.
Usprkos raznim obavezama, Dalibor nakon završetka dodiplomskog studija planira nastaviti master studij.
-U vrijeme master studija imat ću dosta slobodnog vremena kojeg ću posvetiti još većem vlastitom i stručnom usavršavanju tj. radom u spomenutim firmama. Poslije toga planiram aplicirati za doktorat u jednoj od razvijenih zemalja poput Danske, Švedske, Holandije ili Njemačke. Prilike su posvuda oko nas. Samo ih trebamo zaslužiti, a to se jedino postiže velikim trudom i predanom radu, naglašava Dalibor.
Na naše pitanje može li BiH imati svijetlu IT budućnost, Dalibor odgovara: “Nedavno je izračunato da odlazak jednog programera BiH dugoročno košta 2 miliona KM. To pitanje jednostavno zavisi od trenda odlaska mladih iz BiH. Ako se trend zaustavi, sigurno će budućnost biti svjetlija. Najbolje za BiH bi bilo kada bi se svi iz dijaspore udružili i pomogli nama u BiH. Imamo jako dobar primjer gospodina Edhema Eddie Čustovića koji je cijenjen profesor u Australiji, a ovdje u BiH djeluje preko vlastite fondacije „BiH Futures“, od koje sam dobio nagradu za istraživanje na polju elektronike i bioinžinjeringa.
Pored nagrade, fondacija je pomogla kroz stipendije i podrškom studentima koji imaju želju odraditi ljetne prakse u razvijenim evropskim zemljama. Pozivam dijasporu da slijede taj primjer, pa makar da stupe u kontakt sa Eddiem Čustovićem i da zajedno s njim još više pomognu našoj BiH. Tako bi se stvorila sigurnija IT platforma u BiH koja bi bila privlačna studentima.”
Ovog nevjerovatnog mladog inovatora možete pratiti na njegovoj Facebook stranici i YouTube kanalu.
R.S. i V.A.
Društveni smo, lajkujte narod.ba na Facebooku OVDJE
Drugačiji ste od ostalih? Vaš hobi je neobičan i interesantan? Pišite nam na redakcija@narod.ba i predstavite svoj talent cijeloj Bosni i Hercegovini, nebitno imate li 7 ili 77 godina!
Komentari