SDfA i LAŽNI PATRIOTI: Zašto zagovaraju smjenu Dodika preko OHR-a, ne Suda BiH?!?
U posljednjih nekoliko mjeseci, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovo je u centru političke krize u Bosni i Hercegovini. Dodikova prijetnja suverenitetu države, kršenja Dejtonskog sporazuma i stalna retorika o secesiji stavila su ga pod povećalo međunarodne zajednice, posebno OHR-a i visokog predstavnika Christiana Schmidta. Dok mnogi glasno zagovaraju da Schmidt iskoristi svoje bonske ovlasti […]
U posljednjih nekoliko mjeseci, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovo je u centru političke krize u Bosni i Hercegovini. Dodikova prijetnja suverenitetu države, kršenja Dejtonskog sporazuma i stalna retorika o secesiji stavila su ga pod povećalo međunarodne zajednice, posebno OHR-a i visokog predstavnika Christiana Schmidta. Dok mnogi glasno zagovaraju da Schmidt iskoristi svoje bonske ovlasti i smijeni Dodika, takva bi odluka mogla imati dalekosežne negativne posljedice – ne samo po Bosnu i Hercegovinu, nego i po njen put ka stabilnoj vladavini prava.
OHR kao Dodikov pokretač ka herojskom statusu
Milorad Dodik već duže vrijeme gradi imidž “zaštitnika” srpskog entiteta unutar BiH, koji se navodno bori protiv stranog utjecaja i “prijetnji” iz Sarajeva. Njegova retorika, kojom se prikazuje kao borac protiv međunarodne zajednice, već ga je učinila herojem među njegovim biračima. Smjena koju bi nametnuo OHR samo bi pojačala taj imidž. Dodik bi bio prikazan kao žrtva strane sile, a njegovi simpatizeri bi ga vidjeli kao junaka koji je izgubio svoju poziciju jer se usprotivio međunarodnom uplitanju u unutrašnje poslove Republike Srpske. Takav narativ bi mogao mobilizirati i radikalizirati njegove pristalice te dodatno podići tenzije unutar zemlje.
Umjesto da smanji Dodikov utjecaj, smjena bi ga ojačala. Postao bi simbol otpora, što bi ne samo povećalo njegovu popularnost u Republici Srpskoj, već i cementiralo njegovu ulogu kao glavnog lidera među srpskim političarima u BiH. Na dugi rok, ovakav potez bi mogao dodatno produbiti podjele unutar Bosne i Hercegovine i ugroziti stabilnost države.
Pravosudni procesi – jedini pravi put
Jedina ispravna strategija za suočavanje s Miloradom Dodikom jeste putem vladavine prava i kroz pravosudne institucije. Ako bi pravosudni organi BiH, uz podršku međunarodne zajednice, pokrenuli procese protiv Dodika zbog njegovih prijetnji i destabilizirajućih poteza, to bi poslalo snažnu poruku o postojanju pravne države. Kroz zakonske procese, Dodik bi morao odgovarati za svoja djela na način koji bi delegitimirao njegovu politiku u očima mnogih, jer bi bio prikazan ne kao žrtva, već kao političar koji krši zakone.
Pravosudni procesi, a ne intervencija OHR-a, omogućili bi da se odgovornost prebaci na državne institucije, što bi dugoročno doprinijelo jačanju povjerenja u vladavinu prava i nezavisnost pravosuđa u Bosni i Hercegovini. Na taj način, Dodik bi bio smijenjen iz političke arene ne kao heroj, već kao neko ko je odgovarao pred zakonom.
SDA, DF i drugi tzv. “patrioti” često zagovaraju smjenu Dodika putem OHR-a, no stvarni motivi iza tog poziva nisu u interesu Bosne i Hercegovine, već njihovih političkih ambicija. Ove stranke već godinama profitiraju na krizi i nefunkcionalnosti države, koju koriste kao politički kapital. Njima odgovara da se država doima nefunkcionalnom, jer im to omogućava zadržavanje moći kroz stalne tenzije i polarizaciju.
SDA i DF su dobro svjesni da bi intervencija OHR-a dodatno podijelila društvo, ali to je ono što oni i žele. U takvom okruženju, mogu i dalje promovirati narativ o ugroženosti Bošnjaka, dok istovremeno izbjegavaju odgovornost za neuspjehe svojih politika, posebno kada je riječ o jačanju institucija i pravosudnog sistema. Njima nije u interesu da pravosuđe funkcionira, jer bi to značilo kraj politike straha na kojoj počivaju. Intervencija OHR-a u ovom slučaju bi ih spasila od njihove odgovornosti da rade na reformi pravosudnog sistema, koji bi trebao biti u stanju procesuirati političke elite poput Dodika.
OHR-ova smjena – pogrešan put za BiH
Smjena Milorada Dodika putem OHR-a bila bi kratkoročno rješenje koje bi stvorilo dugoročne probleme. Dodik bi postao politički mučenik, jačajući svoju poziciju među glasačima, dok bi Bosna i Hercegovina ponovo bila prikazana kao nefunkcionalna država koja ovisi o stranim intervencijama. Umjesto toga, pravosudni sistem treba dobiti podršku i resurse kako bi samostalno vodio procese protiv Dodika i drugih političara koji prijete stabilnosti zemlje.
Političke igre SDA i DF-a, koji zagovaraju Schmidta kao rješenje, samo dodatno kompliciraju situaciju. Njihova strategija je jasna – očuvati postojeći sistem nefunkcionalnosti koji im omogućava političko preživljavanje. No, za Bosnu i Hercegovinu je ključno da se pravosudni sistem reformira i ojača, kako bi jednom zauvijek stavili tačku na političke figure koje ugrožavaju stabilnost zemlje.
Zaključno, smjena Dodika od strane OHR-a nije pravi put. Pravi put leži u jačanju domaćih institucija i pravosudnih procesa, koji bi Dodika i slične političke aktere smjestili tamo gdje im je mjesto – pred zakonom.
Komentari