PRIDRUŽUJU SE DODIKU: Zbog širenja dezinformacija o EU putu Hayat TV uskoro ide na crnu listu SAD-a? Svrakići u panici…
Televizija Hayat, poznata po svojoj bliskoj povezanosti s političkom strankom SDA (Stranka demokratske akcije), mogla bi se uskoro suočiti sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država. Razlozi za ovaj potencijalni razvoj situacije leže u nekoliko ključnih faktora koji su u skladu sa sve agresivnijom politikom SAD-a prema akterima koji destabiliziraju Bosnu i Hercegovinu i koji ometaju put […]
Televizija Hayat, poznata po svojoj bliskoj povezanosti s političkom strankom SDA (Stranka demokratske akcije), mogla bi se uskoro suočiti sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država. Razlozi za ovaj potencijalni razvoj situacije leže u nekoliko ključnih faktora koji su u skladu sa sve agresivnijom politikom SAD-a prema akterima koji destabiliziraju Bosnu i Hercegovinu i koji ometaju put zemlje ka evropskim integracijama.
Povezanost s političkom agendom SDA
Televizija Hayat već godinama zauzima jasan pro-SDA stav, koristeći svoj medijski prostor kako bi promovirala agendu ove stranke i njenih lidera. Ova bliska veza između medija i politike postaje sve problematičnija u kontekstu međunarodnog pritiska na političke subjekte u BiH koji ometaju demokratski proces i reforme. SDA je u posljednjim godinama bila optuživana za blokade reformi potrebnih za evropski put BiH, uključujući i pravosudne i institucionalne reforme, što je SAD-u signal da se radi o stranci koja koči progres zemlje.
Uloga medija kao produžene ruke političkih partija može se protumačiti kao dio šireg mehanizma dezinformacija i manipulacije javnog mnijenja, čime se podriva demokratski proces. U tom kontekstu, Televizija Hayat može biti percipirana kao alat za destabilizaciju političke klime u zemlji.
Američka politika prema dezinformacijama i političkoj destabilizaciji
Sjedinjene Američke Države su proteklih godina pojačale sankcije prema pojedincima, organizacijama i medijima koji su uključeni u širenje dezinformacija ili podržavaju destabilizirajuće političke agende u zemljama Zapadnog Balkana. Kroz Ured za kontrolu strane imovine (OFAC), SAD su već sankcionirale političare i organizacije za koje se smatra da podrivaju suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
Televizija Hayat, zbog svoje otvorene pristranosti i podrške SDA narativima, mogla bi se naći u sferi interesa američkih vlasti. Ukoliko SAD ocijene da medijska kuća doprinosi širenju dezinformacija ili destabilizaciji političkog sistema BiH, to bi moglo biti dovoljno da se preduzmu mjere sankcioniranja.
Nova američka strategija prema BiH
SAD su već pokazale spremnost da djeluju protiv onih koji koče napredak Bosne i Hercegovine prema euroatlantskim integracijama. Strateški fokus SAD-a na Zapadni Balkan uključuje podršku institucijama koje jačaju demokratske procese i vladavinu prava, dok istovremeno sankcionišu one koji ometaju taj put. S obzirom na to da SDA, uz podršku svojih medijskih partnera poput Hayat TV-a, nastoji održati status quo koji pogoduje političkom elitizmu i korupciji, moglo bi doći do reakcije iz Washingtona.
Širenje dezinformacija i manipulacija javnim mnijenjem
Televizija Hayat je često optuživana za pristrano izvještavanje i manipulaciju informacijama kako bi podržala stavove SDA. Takva praksa nije nepoznata međunarodnim institucijama, koje su posebno osjetljive na medije koji kroz propagandu i dezinformacije narušavaju demokratske procese. Ukoliko američke vlasti procijene da Hayat ima ulogu u podrivanju reformskih procesa i promociji politika koje su u suprotnosti s interesima stabilne i napredne BiH, sankcije bi mogle biti sljedeći logičan korak.
Komentari