Nezavisni informativni portal od naroda za narod Petak 16.05.2025.
Narod.ba
Narod.ba
  • Narod.ba
  • (current)
  • POLITIKA
  • BIZNIS
  • LIFESTYLE
    • NAJNOVIJE
    • HRANA I ZDRAVLJE
    • LJUBAV I SEKS
    • MODA I LJEPOTA
    • OBITELJ I DOM
  • DIGITAL
  • SPORT
    • NAJNOVIJE
    • NOGOMET
    • KOŠARKA
    • ODBOJKA
    • RUKOMET
    • OSTALO
  • DIJASPORA
  • ZANIMLJIVOSTI
  • OTKRIJ BIH

‘Slika nije tačna, ali je istinita’

Vijesti 27. Jula 2019.
0
Sestra Ljubica iz zajednice Školskih sestara franjevki koju sam zamolio da mi pomogne razumjeti fotografiju koja je u petak u trans bacila društvene mreže u BiH i regionu odmah je prepoznala vragolije: „Mislim da ovo nije niko od sestara. Poznajem svako lice, svaku sestru u Sarajevu, i skoro svaku sestru u BiH, ali ne i […]
Foto: nap.ba

Sestra Ljubica iz zajednice Školskih sestara franjevki koju sam zamolio da mi pomogne razumjeti fotografiju koja je u petak u trans bacila društvene mreže u BiH i regionu odmah je prepoznala vragolije: „Mislim da ovo nije niko od sestara. Poznajem svako lice, svaku sestru u Sarajevu, i skoro svaku sestru u BiH, ali ne i ovu. Konačno, odora koju nosi djevojka na fotografiji nema veze sa odorom koju nose sestre u Sarajevu ni bilo gdje u Bosni i Hercegovini.“

Fotografija dvije mlade žene – jedna časna sestra druga muslimanka pod hidžabom dok se voze zajedno na motoru glavnom sarajevskom ulicom, snimljena za potrebe novog filma ‘Pozdrav iz Sarajeva’, premda se za to nije znalo u trenutku objavljivanja fotografije – za čas je preplavila društvene mreže i medije u Bosni i Hercegovini i na plastičnom primjeru ogolila mentalno i duhovno stanje bosanskohercegovačke, primarno sarajevske javnosti: za jedne je ta scena primjer da multikulturalni duh u Sarajevu još uvijek živi, dok je za druge glorificiranje te fotografije pristajanje na tezu etnonacionalnih politika da je sarajevski kozmopolitizam ipak umro i da se mrtav trzne tek s vremena na vrijeme.

I zaista, Sarajevo jeste oduvijek bilo otvoreno za sve. I ne samo to, različitost se nije samo prihvatala na tom mjestu već se uzajamno i podupirala – do danas stupce svjetskih medija puni fotografija muslimanke Zejneb kako na sred sarajevske ulice 1941. godine svojom odjećom sakriva Davidovu zvijezdu na ruci njene komšinice Jevrejke, kako ne bi završila u nekom od ustaških logora.
Tokom rata u Bosni i Hercegovini devedesetih Sarajevo su zajedno branili Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Bosanci i Hercegovci, Jugoslaveni, Romi i oni koji su bili sve to skupa. Bosanski Franjevci do danas su nesavladiv bedem u odbrani višenacionalne Bosne.

Cilj rata protiv Bosne i Hercegovine devedesetih godina bio je uništiti to tkivo Bosne i Hercegovine i stoljećima multietničku zemlju podijeliti na tri etno-nacionalne jedinice, svaka od njih rezervisana isključivo za pripadnike jedne etničke skupine. Ljudi su tokom četverogodišnjih strahota ubijani, zatvarani u logore, prisilno preseljavani u druge dijelove zemlje samo zbog vlastitog imena i vjerskog uvjerenja, premda, to u Bosni  i Hercegovini nikada i nije isticano u prvi plan.
Takve fašisitiče nakane provedene su dobrim dijelom najsvirepijim nasilnim metodama, dok je politika podjele građana u BiH na čiste etniče grupe, ovog puta drugim sredstvima, uglavnom političkim pritiscima i ucjenama, nastavljena i nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, koji je zaustavio rat u BiH. Koncept etnizacije i konfederacije Bosne i Hercegovine možda je i najsnažniji od rata do danas.

Politika trenutnog lidera Hrvata u BiH i lidera bosanskih Srba Dragana Čovića i Milorada Dodika sastoji se, između ostalog, upravo u pokušajima da glavni grad Bosne i Hercegovine ugrunte isključivo kao vlasništvo Bošnjaka, nakon čega bi imali alibi da Banja Luka treba biti ekskluzivna prijestolnica bosanskih Srba, a Mostar stolni grad Hrvata na koji drugi nemaju pravo. Bošnjačka politika predvođena Bakirom Izetbegovićem do sada nije imala adekvatan odgovor na takvo stanje, često pokazujući znake i vlastite radikalizacije – što i jeste cilj druga dva nacionalizma u BiH – dok kvalitetan odgovor još uvijek nemaju ni građanske politike u zemlji, podijeljene i opterećene međustranačkim sukobima.

Kako god, fotografija časne sestre i muslimanke na motoru ispala je kao lakmus papir – pokazala je da u Sarajevu postoje oni koji nisu nikada ni pristali na drugi grad osim onog u kojem se časna sestra i žena pod hidžabom voze na skuteru zajedno, i oni koji su se predali i vjeruje da je takvo Sarajevo izgubljeno, ali je njihovu čežnju za multietničkim gradom sasvim neplanirano ogolila i tresnula na društvene mreže tek obična scena iz filma, čak i prije nego je film i snimljen.

Da se za naslov teksta poslužim tezom Progresivnog Džematlije: ‘Slika nije tačna, ali je istinita’.
 

Izvor: nap.ba
0 SORTIRAJ KOMENTARE

Komentari

NAPOMENA - Portal narod.ba zadržava pravo da obriše neprimjerene komentare bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije portala narod.ba.
NEWSLETTER
Obećavamo da nećemo otkrivati vašu email adresu i možete se odjaviti bilo kada!

Iz iste kategorije

kampanja

NJEMAČKI AMBASADOR DOBIO AGREMAN: Dodikov “vitalni interes” koji će povući dokazuje da 2 prema 1 u Predsjedništvu ne znači ništa!

href="http://www.narod.ba/vijesti/njemacki-ambasador-dobio-agreman-dodikov-vitalni-interes-koji-ce-povuci-dokazuje-da-2-prema-1-u-predsjednistvu-ne-znaci-nista">
2. Septembra 2022.
kampanja

NJEMAČKI AMBASADOR DOBIO AGREMAN: Dodikov “vitalni interes” koji će povući dokazuje da 2 prema 1 u Predsjedništvu ne znači ništa!

Predsjedništvo BiH je na današnjoj sjednici nakon glasanja, sa dva glasa za (predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić) i jednim glasom protiv (član Predsjedništva BiH Milorad Dodik) donijelo Odluku o davanju agremana izvanrednom i opunomoćenom ambasadoru Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini. Ova tačka je bila na dnevnom redu 29. redovne sjednice Predsjedništva […]

0 0
Vijesti

Skaka zahvalio Karić što je okončala projekat: Bistrička stanica je bila mjesto susreta i to treba biti i u budućnosti

href="http://www.narod.ba/vijesti/skaka-zahvalio-karic-sto-je-okoncala-projekat-bistricka-stanica-je-bila-mjesto-susreta-i-to-treba-biti-i-u-buducnosti">
6. Aprila 2022.
Vijesti

Skaka zahvalio Karić što je okončala projekat: Bistrička stanica je bila mjesto susreta i to treba biti i u budućnosti

Bivši gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka, je povodom 6. aprila – Dana grada Sarajeva, građanima uputio iskrene čestitke, te kazao da ga posebno raduje što je Bistrička stanica danas svečano otvorena. Zahvalio je gradonačelnci Sarajeva Benjamini Karić koja je okončala projekt rekonstrukcije i obnove Bistričke stanice, a koji je započeo on u vrijeme svog mandata. Skaka […]

0 0
Vijesti

Suljagić: Da nije bilo opsade Sarajeva, ne bi bilo ni genocida u Srebrenici

href="http://www.narod.ba/vijesti/suljagic-da-nije-bilo-opsade-sarajeva-ne-bi-bilo-ni-genocida-u-srebrenici">
Vijesti

Suljagić: Da nije bilo opsade Sarajeva, ne bi bilo ni genocida u Srebrenici

mir Suljagić, novinar, pisac, političar i direktor Memorijalnog centra Srebrenica, poznat je po zalaganju za prava osoba koja su preživjela genocid u Srebrenici. U sarajevskoj Vijećnici, danas je organizovan događaj povodom 30. godišnjice opsade grada Sarajeva, na kojem se obratio i Suljagić. Poručio je da nije bilo opsade Sarajeva, ne bi bilo ni genocida u […]

0 0
Podijeli ovaj članak! Podijeli ovaj članak!

Narod.ba je nezavisni online portal s ciljem pravovremenog i objektivnog informiranja javnosti o događanjima iz BiH, regije i svijeta.

Prijavi se na naš newsletter

Obećavamo da nećemo otkrivati vašu email adresu. Možete se odjaviti putem maila u bilo kom trenutku

  • Kontakt
  • Marketing
  • Impressum

© 2025 Narod.ba - Sva prava zadržana

[ajax_register]

Create Account



[ajax_login]

Log In Your Account



Lajkujte narod.ba