Roditelji djece sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom ponovo iznevjereni
Grupa roditelja djece sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom u sedmom mjesecu tekuće godine Vladi Kantona Sarajevo uputila je listu zahtjeva s obzirom na izuzetno loše stanje u raznim oblastima, kada je ova kategorija u pitanju. Zahtjeve su predali u nadi da će Vlada Kantona Sarajevo biti spremna realizovati i riješiti njihove probleme, odnosno zahtjeve. […]

Grupa roditelja djece sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom u sedmom mjesecu tekuće godine Vladi Kantona Sarajevo uputila je listu zahtjeva s obzirom na izuzetno loše stanje u raznim oblastima, kada je ova kategorija u pitanju. Zahtjeve su predali u nadi da će Vlada Kantona Sarajevo biti spremna realizovati i riješiti njihove probleme, odnosno zahtjeve.
Iz Vlade KS je tada poručeno kako se nadaju zajedničkom radu Vlade i roditelja na rješavanju ključnih izazova s kojima se djeca suočavaju. Najavljeno je i da se početkom septembra 2019. godine planira održati tematska sjednica Skupštine Kantona Sarajevo na temu obrazovanja, odnosno reforme obrazovanja, u sklopu čega će se obraditi i tema inkluzija obrazovanja. Rečeno je da će roditelji i struka svakako imati mogućnost da daju svoj doprinos za samu sjednicu.
Mjesec septembar je nastupio. Roditelji razočarani i iznevjereni ponovo. Postavljaju pitanje zašto Skupština KS nije zakazala najavljenu tematsku sjednicu i pored 6.000 potpisa građana Sarajeva.
Pitaju se šta je urađeno i realizovano od njihovih zahtjeva koji su im zvanično predati. Jer oni ne vide nikakve rezultate.
Navode kako Ministarstvo obrazovanja nauke i mladih već odavno „gura“ sistem koji je svrha samom sebi, a djeci nikada i nikako, zbog kojeg i postoji.
Vlada KS često je naglašavala kako je poduzela mnoge aktivnosti u cilju unapređenja uslova života djece s poteškoćama u razvoju i invaliditetom. Najviše se isticalo da Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo radi na formiranju Registra osoba sa invaliditetom gdje poseban značaj imaju osobe sa teškoćama u razvoju.
Registar će biti osnova za uspostavljanje efikasnog sistema zaštite osoba sa invaliditetom i osnova za obračun troškova zaštite. Na osnovu podataka iz Registra, Ministarstvo će uspostaviti mrežu dnevnih centara za djecu sa teškoćama u razvoju. Dnevni centri mogu biti uspostavljeni od strane javnih, privatnih ili nevladinih organizacija ukoliko zadovoljavaju definisane standarde.
Registar bi trebao biti izrađen u toku 2019. godine, a dnevni centri uspostavljeni na ovaj način će početi sa radom 2020. godine. Međutim roditelji djece sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom uopšte nemaju bilo kakve podatke, na koji način se radi pomnuti Registar i koga će sve obuhvatati.
“Ministarstvo zdravstva je iniciralo aktivnosti na zapošljavanju 20 logopeda u Domovima zdravlja kako bi bili dostupni u svim organizacionim jedinicama i bili dostupni korisnicima širom lokalnih zajednica Kantona Sarajevo”, navedeno je u odgovoru koji je Vlada KS uputila roditeljima djece sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom. Međutim šta je urađeno sa tim, javnosti nije poznato.
Na kraju roditelji postavljaju pitanje ko će snositi krivičnu i moralnu odgovornost za situaciju u kojoj se oni danas nalaze, i ko će platiti odštete od tužbi. Roditelji ove ionako ranljive kategorije traže decidne, jasne i konkretne odgovore, bez demagogije, kako bi se konačno stalo u kraj ludilu sa kojim su oni i njihova djeca suočeni svakodnevno.
Komentari