Nezavisni informativni portal od naroda za narod Petak 16.05.2025.
Narod.ba
Narod.ba
  • Narod.ba
  • (current)
  • POLITIKA
  • BIZNIS
  • LIFESTYLE
    • NAJNOVIJE
    • HRANA I ZDRAVLJE
    • LJUBAV I SEKS
    • MODA I LJEPOTA
    • OBITELJ I DOM
  • DIGITAL
  • SPORT
    • NAJNOVIJE
    • NOGOMET
    • KOŠARKA
    • ODBOJKA
    • RUKOMET
    • OSTALO
  • DIJASPORA
  • ZANIMLJIVOSTI
  • OTKRIJ BIH

NATO je ponudio članstvo Bosni i Hercegovini, zato što je ova zemlja to tražila

Vijesti 12. Juna 2019.
0
Bosna i Hercegovina već ima jako partnerstvo sa NATO-om koje traje od 2006. godine, istakla je komandantica NATO štaba u Sarajevu, brigadna generalica Marti J. Bissell. Komandantica NATO Štaba u Sarajevu, brigadna generalica Marti J. Bissell održala je danas predavanje studentima Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu na temu “Zašto je proces NATO integracija važan za Bosnu […]
Foto: Haber.ba

Bosna i Hercegovina već ima jako partnerstvo sa NATO-om koje traje od 2006. godine, istakla je komandantica NATO štaba u Sarajevu, brigadna generalica Marti J. Bissell.


Komandantica NATO Štaba u Sarajevu, brigadna generalica Marti J. Bissell održala je danas predavanje studentima Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu na temu “Zašto je proces NATO integracija važan za Bosnu i Hercegovinu”.

Obraćajući se novinarima prije početka predavanja, generalica Bissell kazala je kako joj je čast držati predavanje studentima u BiH, te navela kako je ovo četvrti put da se na ovaj način obraća studentima u našoj zemlji. Kaže kako sa zadovoljstvom učestvuje u ovakvim aktivnostima.

– NATO ostaje predan pomoći Bosni i Hercegovini na njenim reformskim putevima i NATO štab u Sarajevu spreman je pomoći u reformama koje Bosna i Hercegovina bude poduzimala, da se ona što bolje integrira na svom euroatlantskom putu, navela je Bissell.

Odgovarajući na novinarska pitanja o razlikama između Individualnog akcionog plana partnerstva (IPAP) i Akcionog plana za članstvo (MAP) kazala je kako BiH već ima IPAP.

– Bosna i Hercegovina već ima jako partnerstvo sa NATO-om koje traje od 2006. godine. Ono što je Bosna i Hercegovina tražila jeste da se produbi to partnerstvo tražeći da se aktivira MAP. Ja vam mogu reći da BiH i NATO imaju jake i snažne partnerske odnose, a NATO je ponudio članstvo Bosni i Hercegovini, zato što je ova zemlja to tražila. Što se tiče konsenzusa, ni u jednoj zemlji ne postoji stopostotan konsenzus, međutim, pitanje je demokratije, odnosno zemlje kako ona može, zapravo, pokazati da želi ispuniti to što je i tražila, poručila je Bissell.

Navela je kako BiH trenutno započinje rad na svemu onome što je potrebno uraditi za punopravno članstvo.

– Koliko to sve može trajati, to je pitanje. Znamo da su druge zemlje u MAP-u bile od pet do 19 godina. Što se tiče godišnjeg nacionalnog programa (ANP) to je program koji će nam reći gdje se Bosna i Hercegovina trenutno nalazi, šta treba uraditi. Međutim, nije još urađen taj program i Bosna i Hercegovina nije još ni dostavila svoj godišnji nacionalni program i to je, zapravo, kao da prvi dan dolazite u školu, učiteljica vas procjeni, a nakon toga vaš napredak može ocjenjivati na osnovu vaših postignutih rezultata, zaključila je Bissell.

Ismail Čidić, predsjednik Studentskog parlamenta na IUS-u kaže kako studenti nemaju sumnju da su NATO integracije imperativ broj jedan u njihovim prioritetima.

– Mi kao mladi ljudi želimo vidjeti Bosnu i Hercegovinu u NATO-savezu. Ako pogledamo sve države članice ovog saveza, mi vidimo da Bosna i Hercegovina s njima dijeli vrijednosti i interese i nemamo nikakvu sumnju da našu zemlju želimo što prije tamo. Nadamo se da će naši vlasti ispoštovati zakone i procedure i da ćemo Bosnu i Hercegovinu već za nekoliko godina vidjeti u NATO-savezu, istakao je Čidić.

Najbitnije što mladi mogu uraditi, dodaje on, jeste da međusobno razgovaraju.

– Važno je da se kroz te razgovore edukuju o NATO integracijama, jer ako pogledamo naše vršnjake koji žive u Evropi, mi svi želimo živjeti u takvim zemljama. Svi žele živjeti u zemljama kao što su Njemačka ili Francuska, ali mi od Bosne i Hercegovine želimo napraviti nešto barem približno tome. Imamo priliku to da uradimo i naše generacije će za nekoliko godina biti na važnim političkim i društvenim funkcijama tako da je od ključne važnosti da se već sada pripremamo za to, naglasio je Čidić.

Emir Suljagić, dekan Fakulteta menadžmenta i javne uprave na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu kazao je kako su obaveze Bosne i Hercegovine propisane u državnom Zakonu o odbrani.

– Svaki razgovor o tome je, zapravo, razvodnjavanje vladavine prava u našoj zemlji. Nema apsolutno nikakve potrebe da se zamajavamo nikakvom debatom s bilo kim na tu temu, istakao je Suljagić, konstatirajući da je svima jasno u državi ko je kočnica NATO integracija Bosne i Hercegovine.

Pitanje našeg napretka na putu ka punopravnom članstvu u NATO-savezu je talac mnogih političkih aktera u ovom zemlji, talac domaćih ali i stranih utjecaja ovdje. Ono što Milorad Dodik radi ovdje radi ili u dosluhu ili u okviru malo većeg plana. Postoje zemlje kojima nije u interesu da Bosna i Hercegovina postane punopravna članica NATO-a. Ponavljam, Milorad Dodik i SNSD su glasali za Zakon o odbrani 2006. godine i 2019. ne mogu reći “nismo mi to tako mislili, možemo li sada sve ispočetka”, riječi su Suljagića.

Prokomentarisao je i činjenicu da se Dodik i drugi politički predstavnici Republike Srpske pravdaju Rezolucijom Narodne skupštine RS-a o vojnoj neutralnosti, prenosi oslobodjenje.

– To nema nikakve veze. Šta nam dolazi sljedeće, rezolucija neke mjesne zajednice o vojnoj neutralnosti. Dakle, gdje to prestaje. Entitet Republika Srpska se odrekao svih nadležnosti iz pitanja odbrane 2006. godine, a zna se kako se te nadležnosti vraćaju. Pritom, tih nadležnosti su se odrekli dragovoljno bez nametanja Ureda visokog predstavnika i nekih odluka sa strane i neka sada izvole živjeti s odlukama koje su sami donijeli, poručio je Suljagić.

Izvor: Haber.ba
0 SORTIRAJ KOMENTARE

Komentari

NAPOMENA - Portal narod.ba zadržava pravo da obriše neprimjerene komentare bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije portala narod.ba.
NEWSLETTER
Obećavamo da nećemo otkrivati vašu email adresu i možete se odjaviti bilo kada!

Iz iste kategorije

kampanja

NJEMAČKI AMBASADOR DOBIO AGREMAN: Dodikov “vitalni interes” koji će povući dokazuje da 2 prema 1 u Predsjedništvu ne znači ništa!

href="http://www.narod.ba/vijesti/njemacki-ambasador-dobio-agreman-dodikov-vitalni-interes-koji-ce-povuci-dokazuje-da-2-prema-1-u-predsjednistvu-ne-znaci-nista">
2. Septembra 2022.
kampanja

NJEMAČKI AMBASADOR DOBIO AGREMAN: Dodikov “vitalni interes” koji će povući dokazuje da 2 prema 1 u Predsjedništvu ne znači ništa!

Predsjedništvo BiH je na današnjoj sjednici nakon glasanja, sa dva glasa za (predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić) i jednim glasom protiv (član Predsjedništva BiH Milorad Dodik) donijelo Odluku o davanju agremana izvanrednom i opunomoćenom ambasadoru Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini. Ova tačka je bila na dnevnom redu 29. redovne sjednice Predsjedništva […]

0 0
Vijesti

Skaka zahvalio Karić što je okončala projekat: Bistrička stanica je bila mjesto susreta i to treba biti i u budućnosti

href="http://www.narod.ba/vijesti/skaka-zahvalio-karic-sto-je-okoncala-projekat-bistricka-stanica-je-bila-mjesto-susreta-i-to-treba-biti-i-u-buducnosti">
6. Aprila 2022.
Vijesti

Skaka zahvalio Karić što je okončala projekat: Bistrička stanica je bila mjesto susreta i to treba biti i u budućnosti

Bivši gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka, je povodom 6. aprila – Dana grada Sarajeva, građanima uputio iskrene čestitke, te kazao da ga posebno raduje što je Bistrička stanica danas svečano otvorena. Zahvalio je gradonačelnci Sarajeva Benjamini Karić koja je okončala projekt rekonstrukcije i obnove Bistričke stanice, a koji je započeo on u vrijeme svog mandata. Skaka […]

0 0
Vijesti

Suljagić: Da nije bilo opsade Sarajeva, ne bi bilo ni genocida u Srebrenici

href="http://www.narod.ba/vijesti/suljagic-da-nije-bilo-opsade-sarajeva-ne-bi-bilo-ni-genocida-u-srebrenici">
Vijesti

Suljagić: Da nije bilo opsade Sarajeva, ne bi bilo ni genocida u Srebrenici

mir Suljagić, novinar, pisac, političar i direktor Memorijalnog centra Srebrenica, poznat je po zalaganju za prava osoba koja su preživjela genocid u Srebrenici. U sarajevskoj Vijećnici, danas je organizovan događaj povodom 30. godišnjice opsade grada Sarajeva, na kojem se obratio i Suljagić. Poručio je da nije bilo opsade Sarajeva, ne bi bilo ni genocida u […]

0 0
Podijeli ovaj članak! Podijeli ovaj članak!

Narod.ba je nezavisni online portal s ciljem pravovremenog i objektivnog informiranja javnosti o događanjima iz BiH, regije i svijeta.

Prijavi se na naš newsletter

Obećavamo da nećemo otkrivati vašu email adresu. Možete se odjaviti putem maila u bilo kom trenutku

  • Kontakt
  • Marketing
  • Impressum

© 2025 Narod.ba - Sva prava zadržana

[ajax_register]

Create Account



[ajax_login]

Log In Your Account



Lajkujte narod.ba