VELIKA POBJEDA SBB-a: Uz podršku ministra Džindića usvojena Inicijativa ministrice Edite Đapo (SBB) koja za sva vremena stavlja tačku na gradnju mini hidroelektrana!
Izgradnja mini hidroelektrana je godinama veliki problem za cijeli region – BiH, Crnu Goru, Srbiju, Sjevernu Makedoniju.. Koalicija za zaštitu rijeka u Bosni i Hercegovini i kampanja “Sačuvajmo plavo srce Evrope” već nekoliko godina pozivaju predstavnike vlasti da obustave izgradnju brana i hitno uvedu moratorijum na izgradnju MHE, kao i na odobravanja gradnje novih ovakvih […]

Izgradnja mini hidroelektrana je godinama veliki problem za cijeli region – BiH, Crnu Goru, Srbiju, Sjevernu Makedoniju..
Koalicija za zaštitu rijeka u Bosni i Hercegovini i kampanja “Sačuvajmo plavo srce Evrope” već nekoliko godina pozivaju predstavnike vlasti da obustave izgradnju brana i hitno uvedu moratorijum na izgradnju MHE, kao i na odobravanja gradnje novih ovakvih elektrana, koji su za vrijeme pandemije koronavirusa počela da niču širom BiH i bez ikakvih dozvola nadležnih organa.
U BiH je do sada izgrađeno 119 malih hidroelektrana, od čega je 69 u Federaciji BiH, a 50 u Republici Srpskoj. Prema podacima organizacija koje se bave zaštitom okoliša, u pripremi je izgradnja dodatne 354 što je jedinstven slučaj u Evropi i predstavlja očigledan pokušaj neodgovornih i kriminalnih “energetskih taldžđija” koji na ovaj način,. potpuno zanemarujući interes države BiH i njenih građana, na ovaj način dolaze do brze i sigurne “love”!
U Koaliciji procjenjuju da sve do sada izgrađene male hidroelektrane proizvode tek tri posto ukupne električne energije u BiH, a prozivode ekološke havarije i gase turističke potencijale koje bh. rijekle nose.
Ipak, postoje oni kojima “talovi” i lično “bogaćenje” nisu ispred interesa države i građana. Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo (SBB) čije je ministarstvo bilo predvodnik cijele ove višegodišnje bitke za očuvanje prirodnih resursa BiH, prije dvije godine poslala je Inicijativu na Vladu FBiH i zahtjev da se prihvati Deklaracija o zaštiti voda.
Ministarstvo energetike, industrije i rudarstva na čijem čelu sjedi SBB-ov ministar Nermin Džindić, da bi Inicijativa bila u konačnici usvojena, trebalo je da donese Zakon o električnoj energiji što je preduslov da bi uopšte došlo do zabrane izgradnje mini hidroelektrana. Štiteći interese građana i države BiH, ministar Džindić je uspio nametnuti i izgurati ovaj Zakon, što je konačno stvorilo uslove da Parlament FBiH dakonačno usvoji ovu državotvornu Inicijativu ministrice turizma Edite Đapo.
Kako je za naš portal pojasnila ministrica Đapo, Vlada FBiH je zakon o izmjenama i dopunama zakona o električnoj energiji donijela i poslala u Parlament po hitnoj proceduri, ali ga je Parlament FBIH vratio u redovnu proceduru.
– Danas nakon dvije godine javne rasprave je konačno usvojen i na Domu naroda FBiH. Ovo je revolucionaran pomak. Očuvanje naših rijeka iznimno je važno za zaštitu okoliša u cjelini, ali i za razvoj turizma s obzirom na to da su rijeke prirodno blago koje treba iskoristiti u smislu turističkih potencijala. Želim naglasiti da smo sve vrijeme imali dobru saradnju i s nevladinim sektorom i aktivistima, a posebno sam danas zahvalna parlamentarcima koji su donijeli konačnu odluku i bez čije bi podrške naš trud bio uzaludan – zaključila je Đapo.
Zabrana izgradnje mini hidroelektrana definitivno je stvorilo bijes prema kadrovima SBB-a u Vladi FBiH od strane “poznatih energetskih taldžija”, ali je i pokazatelj da su zakonske izmjene koje štite interese građana i prirodnih resursa ove zemlje moguće kada se na važnim državnim pozicijama nalaze odgovorni državnici, a ne sitni koruptivni prevaranti!
Komentari